Природничий факультет
Про факультет | Деканат | Кафедри |
Цифровий гід «Дендрологічні таємниці парку родини Шодуар»

Відповідальна особа за реалізацію проекту: Людмила ВАСІЛЬЄВА, кандидат біологічних наук, старший викладач кафедри зоології, біологічного моніторингу та охорони природи Житомирського державного університету імені Івана Франка.
Підтримка: декан природничого факультету Руслана РОМАНЮК (організаційна та ідейна підтримка), доцент кафедри соціальної та практичної психології Віктор КИРИЧЕНКО (дизайн і макет інформаційних табличок проекту), викладачі і студенти природничого факультету, управління у справах сім’ї, молоді та спорту Житомирської міської ради, КП «Парк» Житомирської міської ради.
Мета проєкту: задоволення освітніх, пізнавальних, культурних потреб учнівської і студентської молоді та інших верств населення м. Житомира щодо біологічних, екологічних, практично значимих особливостей дерев і кущів паркової зони міста. Це реалізується шляхом установлення таблиць з QR-кодами біля цікавих рослин. Проєкт забезпечить залучення житомирян до вивчення місцевих та екзотичних видів рослин міста; популяризацію біології як науки про життя; розвиток екологічної культури і природничої компетентності житомирян та гостей міста; дозволить здійснити модернізацію і популяризацію Шодуарівського парку серед місцевого населення і туристів.
Завдання:
- Визначити види дерев та кущів міського парку.
- Створити інформаційні кейси, підібравши дані про найцікавіші багаторічні рослини парку:
- назва виду (українською, латинською мовами);
- зображення (фото);
- місце у системі органічного світу;
- природний ареал, сучасне поширення;
- опис рослини;
- значення і використання;
- цікаві та оригінальні дані.
- Розмістити окремі дописи про рослини парку на офіційному сайті природничого факультету Житомирського державного університету імені Івана Франка.
- Створити QR-коди, які міститимуть інформацію про рослини парку.
- Здійснити дизайн (макетування) інформаційних табличок з QR-кодами та назвами дерев, логотипом проекту та факультету.
- Виготовити і встановити таблички біля відповідних рослин у парку.
- Здійснити рекламу проекту за допомогою міських мас-медіа, на сайті університету, у соціальних мережах.
- Здійснити презентацію проекту у вигляді квесту для молоді та екскурсій для людей літнього віку, залучивши до цього студентів і викладачів природничого факультету ЖДУ імені Івана Франка.
- Проводити квести, екскурсії, літні ботанічні і природничі школи для школярів з використанням результатів проекту на вимогу зацікавлених осіб за попереднім записом.
Практичне значення. Даний проєкт є актуальним для міста Житомира. Він сприяє покращенню туристичного іміджу міста; формуванню екологічної культури та компетентності у природничих науках, інформаційно-цифрової грамотності студентської, учнівської молоді міста, дорослих. Територіально близько до Шодуарівського парку знаходиться 12, 25, 21 школи м. Житомира, природничий факультет та ННІ іноземної філології ЖДУ імені Івана Франка, Поліський національний університет. Цей проект є корисним для школярів і студентства, особливо для професійної підготовки здобувачів освіти, фахівців спеціальностей «Біологія», «Лісове господарство», «Екологія», «Туризм», а також майбутніх вчителів біології, хімії, основ здоров’я, географії, природознавства. Це інвестиція в освіту і сталий розвиток суспільства.
Етапи виконання. Протягом березня-грудня було виконано завдання 1-5 проєкту «Цифровий гід «Дендрологічні таємниці парку родини Шодуарів» — досліджено дендрофлору Шодуарівського парку, створено інформаційні кейси про дерева і кущі, здійснено розробка дизайну, макетування і виготовлення інформаційних таблиць з QR кодами та металічних конструкцій для їх кріплення. Весною очікуємо на встановлення інформаційних табличок у парку та проведення екскурсій, квестів, інтерактивних занять для жителів та гостей міста!
Реалізація проєкту. 24 травня 2021 року з нагоди Європейського дня парків, започаткованого у 1999 році у Швеції, завершено проєкт «Цифровий гід „Дендрологічні таємниці парку родини Шодуар“». Пройдено усі етапи: захист проєкту на конкурсі отримання гранту для обдарованої молоді від міського голови Сергія Сухомлина, створення інформаційних кейсів про дерева і кущі Шодуарівського парку студентами та викладачами; виготовлення та встановлення табличок з QR-кодами; презентація проєкту у вигляді екскурсій для школярів, вчителів, журналістів, керівників гуртків, працівників міської ради і просто житомирян, що гуляли парком. Сподіваємося, що наш факультет зробив Житомир більш привабливим для туристів і трішки більш європейським.
Історична довідка. Родина де Шодуарів (фр. de Chaudoir) має французько-польське походження. Один із перших відомих представників родини, заможний купець Ян Йозеф Шодуар у XVIII ст. переїхав із Франції до Варшави, отримав баронський титул від короля Баварії Максиміліана І. На початку ХІХ ст. переїхав із сім’єю на Волинь, мешкав у Бердичеві, а згодом у маєтку в м. Івниця поблизу Житомира.
Останній потомок знатного роду, барон Іван де Шодуар працював у житомирській канцелярії волинського губернатора, був почесним мировим суддею Житомирської судової мирової округи, почесним опікуном Житомирської гімназії. За рахунок особистих коштів Іван де Шодуар утримував в Житомирі низку релігійних, наукових, культурних, спортивних, медичних закладів, дитячий притулок, створив Товариство покровительства тваринам, облаштував першу метеостанцію і був одних із найбільших вкладників при закладці місцевого бульвару. Саме Іван Максиміліанович перевіз до Житомира родинну бібліотеку, картинну галерею, а на бульварі побудував для городян сходи до набережної Тетерева, встановив скульптури (серед яких бронзова статуя богині Діани) і започаткував колекцію дерев з різних континентів.
Детальніше про рослини парку:
Цифровиий дендрологічний гід Житомира

Керівник, менеджер проекту: Руслана Романюк, декан природничого факультету, кандидат біологічних наук, доктор педагогічних наук.
Члени ініціативної групи: викладачі Житомирського державного університету імені Івана Франка Лариса Астахова, Людмила Васільєва, Людмила Константиненко, Віктор Кириченко, Олександр Яценко.
Підтримка: Комунальне підприємство «Парк», Департамент освіти, Управління у справах сім’ї, молоді та спорту Житомирської міської ради.
Мета проєкту: Створення цифрового інформаційного простору для проведення просвітницьких заходів, популяризації природничої освіти, формування екологічної культури дітей, учнівської і студентської молоді Житомира та гостей міста шляхом встановлення інформаційних табличок з QR-кодами біля унікальних дерев’янистих рослин у популярних зонах відпочинку містян.
Завдання:
- Відбір об’єктів — найбільш унікальних і зовні привабливих деревних рослин парку та Старого бульвару (декоративних, лікарських, унікальних тощо).
- Створення достовірних інформаційних кейсів про дерев’янисті рослини.
- Розробка дизайну та виготовлення 15 антивандальних табличок з QR-кодами, розташування інформації на веб-додатку проекту.
- Використання результатів проекту для природничої освіти дітей, молоді і дорослих — проведення майстер-класів для вчителів біології, екології, географії Житомирської області. Організація просвітницьких заходів (екскурсій, подорожей, квестів) для школярів, членів гуртків еколого-натуралістичного спрямування; культурних заходів для молоді Житомирської міської ради із відповідними нагородами, призами для дітей від спонсорів.
Практичне значення. Реалізація проєкту сприятиме підвищенню природничо-наукової грамотності населення. На локальному рівні спільна робота над проєктом сприятиме: формуванню не лише професійної компетентності у студентів (майбутніх біологів, екологів, учителів природничих дисциплін), а й їх залучення до волонтерської роботи під час організації культурних просвітницьких заходів для молоді. «Цифровий дендрологічний гід» сприятиме створенню простору для розвитку інтересу до біології в учнів, дітей дошкільного віку та їх батьків; розвитку туристичної привабливості Житомира. На глобальному рівні проєкт сприятиме підвищенню рівня екологічної компетентності міського населення у суспільстві сталого розвитку.
Реалізація проєкту. Влітку 2021 р. проєкт «Цифровий дендрологічний гід Житомира» став одним із восьми переможців пітчингу в Житомирській області, що був організований за підтримки проєкту «Зміцнення міжсекторальної співпраці для соціальної згуртованості» при співфінансуванні Європейським Союзом та Британською Радою в Україні.
Протягом вересня-жовтня 2021 р. завдяки співпраці студентів, викладачів ЖДУ, КП «Парк» Житомирської міської ради було здійснено виготовлення 15 інформаційних табличок з QR-кодами про найбільш унікальні деревні рослини зон відпочинку житомирян. На початку листопада їх встановлено в Шодуарівському парку та на Старому бульварі. Протягом листопада змакетовано і видано науково-популярний посібник для учнів, вчителів, студентів «Про що розкажуть дерева»? За період вересень-листопад систематично проводяться дендрологічні екскурсії, заняття, уроки з використанням нового цифрового дендрологічного простору Житомира.
Студенти природничого факультету активно долучаються до розробок екскурсійних маршрутів, квестів з використанням цифрового простору. Так, здобувачка другого (магістерського) рівня вищої освіти Дарина Бітнер створила інтерактивну мапу проекту «Цифровий дендрологічний гід Житомира».
Детальніше про рослини парку: