Природничий факультет
Про факультет | Деканат | Кафедри |
Виховна робота кафедри ботаніки, біоресурсів та збереження біорізноманіття
Викладачі кафедри спільно з магістрами 24Мд-Собіол провели заняття в цікавій пізнавальній формі квесту «Позакласна робота з біології», в проходженні якого передбачалися станції: «Кросворд», «Знайди мене», «Горобцеподібні», «Зрозумій мене». Мета квесту: заохочення студентів до вивчення біології. До гри залучилися дві команди «Соняшник» та «Гідра». Перемогу здобула команда «Гідра», учасники отримали смачні призи. Загалом, усі студенти цікаво та творчо провели свій час, в ході квесту випробували свої знання, а також набули практичних навичок організації позакласної роботи з біології.

«Пікнік для молоді» до Дня молоді пройшов на славу! Вся родина франківців долучилася до цього свята. Було креативно, весело і... по-сімейному! Гігантські мильні бульбашки і магічні хімічні перетворення, супер-популярний майстер-клас із виготовлення трав’янчиків, настільні інтелектуальні екологічні і біологічні ігри, секрети розвитку дитини і туристичний майстер-клас для підлітків по встановленню намета від тих, хто розуміється в експедиціях у природу... Приємно, що у житомирян є інтерес до спеціальностей нашого факультету!

На агробіологічній станції відбулися незвичайні заняття для бакалаврів-біологів природничого факультету. Викладачі кафедри ботаніки, біоресурсів та збереження біорізноманіття спільно з магістрантами 22Мд-СОхім групи організували заняття в цікавій пізнавальній атмосфері біологічного квесту «Біологія життя». «Ялівці», «Хвоя», «Світлячки», «Капітошки», «Каченята» — 5 команд, 32Бд-біол групи змагалися за цінний приз. Кожна з них обрала командира, придумала власну назву, речівку, виготовила цікаві емблеми з природних матеріалів. Здобувачі освіти 3-го курсу продемонстрували спритність і гарну фізичну форму (адже прийшлось дуже швидко змінювати локації — ліс, поле, сад, музей, грот), високий рівень знань з біології та інших природничих наук, ерудованість та креатив у вирішенні завдань квесту, які розробили для них магістранти в межах вивчення курсу «Позакласна робота з біології». Найспритнішими виявились студентки команди «Ялівець», які і отримали відповідний приз.

Студенти 23Бд—Біол групи на природничому факультеті провели ботанічний квест під назвою: «FlowerGo» зі студентами 12Бд—Біол групи. В ході гри учасникам 2-х команд — «Лізосомки» та «Кактуси» потрібно було відвідати 5 локацій (станцій) під назвами: «Кросворд», «Колесо фортуни», «Загадки», «Пізнайко» та «Рухлива відповідь», на яких їм були представлені цікаві та креативні завдання ботанічного змісту. Гра проходила досить динамічно. Команди за маршрутними листами намагалися якнайшвидше добігти до своєї станції та виконати відповідні завдання. Всі учасники мали можливість проявити інтелектуальні здібності, логічне мислення та вміння працювати у команді. У грі перемогла команда «Лізосомки», які отримали солодкі призи.

Не менш цікаво був проведений ботанічний квест зі студентами 22Бд—Біол та 12Бд—Біол груп, який проходив за детективним сюжетом в стінах природничого факультету. Мета квесту полягала у залученні студентів до активного і творчого відпочинку, який поєднував у собі елементи знань з ботаніки, креативний підхід у вирішенні завдань, творчість та кмітливість. Команди учасників 1-го курсу, відвідуючи за маршрутними листами відповідну станцію, повинні були виконувати завдання, за які отримували підказку для визначення злочинця. Та команда, яка виконала завдання першою, виявилась переможцем.

Гра-вікторина «Подорож до країни природознавства» зі студентами 15 Бд-Агро ОП «Тепличне господарство». Учасники двох команд-першокурсників, що мали назви — «Грона» і «Агроменятка», виконували різноманітні цікаві завдання природничого змісту, які були складені у формі ребусів, кросвордів, анаграм, загадок, запитань.

Круглий стіл на тему: «Краса і велич символів державних», учасниками якого були студенти-бакалаври 42 Бд—Біол групи. В ході зустрічі здобувачі з гордістю розповідали про символи Української держави — Державний Прапор, Державний Герб та Державний Гімн. Усі присутні почули про історію виникнення цих символів, про те, як вони були вистраждані багатьма поколіннями наших співвітчизників, які боролись за святе право людини пишатися своїм народом, своєю мовою, своєю культурою. І сьогодні ми розуміємо, що ці державні символи для усіх нас є символом свободи та символом вільної, незалежної нації. За них зараз кращі сини українського народу віддають своє життя на фронті.
Проведений виховних захід необхідний для формування свідомих громадян — патріотів своєї держави, активних носіїв, провідників національної ідеї, а також для зміцнення національної свідомості, активної громадянської позиції, високих моральних якостей і переконань. Слава Україні!

Під час відвідування музею старожитностей Житомирського державного університету імені Івана Франка викладачі, студенти та ліцеїсти поринути в етнографічне минуле українського народу. Різноманітні глечики, коромисла, справжній ткацький верстат, вишиті сорочки та рушники, на яких представлена уся Україна у її різноманітті, люлька, личаки, писанки — і це не весь перелік того, що представлене в музеї. Марія Масловська, засновниця музею, з теплом і любов’ю розповіла про кожен експонат, чимало з яких належать її родині.
Марія Володимирівна зауважила, що завдяки здобувачам та працівникам університету був зібраний неоціненний матеріал, який сьогодні зберігається у музеї. Я сподіваюсь, що він ще довго слугуватиме на добро і пізнання нашої прекрасної України... Кожна річ — це чиясь душа, чиїсь руки, чиясь любов до України, чиясь родина, чиєсь поклоніння і збереження наших цінностей".

До дня Збройних сил України організована благодійна акція «Смаколики для Захисників». До заходу долучились студенти спеціальностей 201 Агрономія та 014.05 Середня освіта (Біологія та здоров’я людини). Всі зібрані солодощі та засоби особистої гігієни були передані воїнам, що перебувають на лікуванні в Житомирському базовому військовому госпіталі. Наші любі захисники та захисниці оберігають наш спокій та наше життя кожного дня. Вони стали взірцем сили та мужності для цілого світу. Слава ЗСУ!

Проведений виховний захід «День української хустки у ЖДУ імені Івана Франка». Це свято ми відзначаємо другий рік поспіль з метою об’єднання жінок різного фаху, віку та національності для збереження українських традицій.
Реальність внесла свої корективи, тому захід проходив у змішаному форматі за участі викладачів кафедри ботаніки, біоресурсів та збереження біорізноманіття, студентів природничого, фізико-математичного факультетів та ННІ іноземної філології.

Проведений захід у формі веб-квесту для студентів 1 курсу бакалаврату спеціальності 091 Біологія природничого факультету Житомирського державного університету імені Івана Франка.
На зупинках квесту здобувачі освіти виконували завдання, що стосувалися біології рослин, зокрема агрономічного спрямування, поєднуючи при цьому знання з біології, хімії та географії. Цікаві вправи були розроблені у різноманітних цифрових застосунках, посилання на які були представлені у вигляді QR-кодів. Дві команди студентів біологів завзято виконували завдання. В результаті проведення заходу всі учасники отримали незабутні враження, вдосконалили навички роботи в команді та інтегрували свої знання з природничих наук.

Проведена вікторина «Скарби флори» магістрами 091 Біологія, які допомагають першокурсникам 15Бд-Агро та 12Бд-Біол здружитися та адаптуватися до навчання в Університеті. Перебуваючи в укритті було організовано цікаву та пізнавальну вікторину. Здобувачі вищої освіти зацікавлені в новому матеріалі, інформації про рослинний світ і повторенні, того матеріалу, що вже був вивчений.
Команди студентів згуртовано виконували поставлені завдання і були налаштовані на перемогу. Учасники вдячні організаторам за проведений захід, отримані знання та можливість цікаво провести час перебування в укритті. Команди розділили між собою призові місця, але дружня атмосфера, що панувала на виховному заході, залишилася спільною.

Франківці взяли участь в ідеатоні у рамках «Днів сталої енергії»! Темою цьогорічного ідеатону була «Продовольча безпека: чи бути городам у Житомирі?». Майбутні біологи, екологи та бакалаври з агрономії під керівництвом викладачів природничого факультету, з підтримкою директора агробіологічної станції Ніни Корево, завідувачки кафедри ботаніки, біоресурсів та збереження біорізноманіття Людмили Константиненко створили і креативно представили спільну ідею, проєкт «Створення навчально-виробничого центру „Тепличне господарство“ Житомирського державного університету імені Івана Франка»!
Наша команда природничого факультету за два дні дискусій і спілкувань довела та запевнила, що вирішити продовольчі питання Житомирської територіальної громади можна, у тому числі шляхом розвитку тепличного господарства. Все буде Україна!

У стінах природничого факультету в межах освітньої компоненти «Позакласна робота з біології» студенткою 2 курсу магістратури предметної спеціальності 014.05 Середня освіта ( Біологія та здоров’я людини) Бітнер Дариною проведено позакласний захід у формі гри-подорожі «Поринути у незбагненний світ біології» для студентів біологів І курсу бакалаврату і водночас майстер-клас для студентів магістрів 1 року навчання — майбутніх вчителів біології та хімії. Студенти біологи із цікавістю та завзятістю виконували креативні, творчі, професійно спрямовані завдання демонструючи арсенал набутих шкільних знань з біології та семестру навчання на природничому факультеті. В результаті проведення заходу всі учасники отримали незабутні враження, емоції, дізналися багато цікавинок зі світу біології, і ще раз впевнилися у вдалому виборі своєї майбутньої професії!

До Всесвітнього дня вчителя студенти 24Мд-СОбіо групи провели захід на тему: «Учитель — той, хто несе світло». Присутні на ньому студенти 42 Бд-Біол групи мали можливість почути про історію походження професії вчителя та її особливості, також дізналися про те, як звертаються до вчителя у різних країнах світу. Цікаві повідомлення чергувалися із елементами інтерактивної роботи — це і відповіді на запитання вікторини, і заповнення ментальних карт щодо понять «ідеальний вчитель» та «толерантність», також студенти пройшли тестування на перевірку схильності до вчительської професії.

Студенти ОП «Тепличне господарство» зі своїм куратором Богданом Матвійчуком реалізували традицію висадки рослин на подвір’ї природничого факультету до дня народження університету. Студенти всіх спеціальностей взяли участь у виборі рослин для посадки (надавали пропозиції, обирали рослину голосуванням). Цьогоріч посадили маленькі саджанці сосни кримської (дуже символічно!!!) та церцису канадського!!!

Відбувся науковий семінар на тему: «Інноваційні технології в рослинництві: здобутки та перспективи», який організувала кафедра ботаніки, біоресурсів та збереження біорізноманіття. Учасниками семінару були представники БТУ-ЦЕНТРу: Миронова Юлія (дослідник із захисту рослин, експерт з органічного напрямку); Карпов Олексій (регіональний агроном по Житомирській області); Бойко Владислав (фахівець з захисту рослин); Самайчук Ірина (директор з управління персоналом), а також здобувачі спеціальностей 201 Агрономія та 091 Біологія.
Представники БТУ-ЦЕНТРу ознайомили з біопрепаратами: PK-мобілізаторами, біостимуляторами, інокулянтами, мікоризними препаратами, деструкторами, біоприлипачами, біопрепаратами для захисту (біофунгіциди і біоінсектициди) й живлення рослин та біопрепаратами для тваринництва. Здобувачі освіти представили результати проведених наукових досліджень, які стосувались фізіології та біохімії рослин.

Відбувся інтерактивний захід: «Знай, люби, бережи» за участі здобувачів спеціальності 091 Біологія та біохімія магістерського рівня вищої освіти та учнів 10-х класів Наукового ліцею Житомирського державного університету. Цей захід був не лише можливістю поглибити розуміння учасників про різноманіття живої природи, а й важливим кроком у напрямку збереження біосфери в цілому.

Організовано екскурсію «Ботанічні таємниці Щодуарівського парку» в рамках проєкту «Травневий природничий» для усіх бажаючих мешканців та гостей міста Житомира. Під час прогулянки разом із к.б.н., доцентом Ларисою Астаховою можна було поринути у загадковий світ рослин та почути про них ряд повір’їв, легенд і міфів. Присутні дізналися про «ґудзикове дерево» (платан західний), «оцтове дерево» (сумах пухнастий), «хлібне дерево» (каштан посівний), найдавніше дерево на Землі (гінкго дволопатеве), святкування Дня цвітіння сакури або «ханамі» та багато іншої цікавої інформації.

Студенти спеціальності 091 Біологія/Біологія та біохімія і 207 Водні біоресурси та аквакультура навчальні практики з ботаніки та зоології проходили на Закарпатті, на території Національного природного парку «Синевир». Завдяки науковій співпраці з цією природоохоронною установою франківці мали унікальну можливість вивчати флору і фауну Карпат, познайомитися з організацією форельного господарства в регіоні, побувати на водоспаді Шипіт та озері Синевир, реабілітаційному центрі бурого ведмедя, в музеях села Колочави, де проживали на навчально-науковій біобазі, здійснити проби води для наукових гідрохімічних і гідробіологічних досліджень.

На природничому факультеті відбувся дивовижний і надзвичайно цікавий захід «Біохімія кохання», у якому здобувачі спеціальності 091 Біологія показали магію кохання з іншої, більш глибокої та наукової сторони. В заході брали участь дві команди. Учасникам потрібно було пройти низку випробувань, під час яких команди мали взаємодіяти одне з одним і ділитися досвідом. Одне з випробувань було пов’язано з творчістю студентів, у якому кожна команда мала наосліп намалювати «кохання» та приготувати свій «коктейль кохання». На останок дружньою єдиною командою учасники розгадали формулу кохання.

Традиційно проходить конкурс «Кращий майбутній вчитель біології» серед студентів предметної спеціальності 014.05 Середня освіта (Біологія та здоров’я людини). У 2024 році у ІІІ етапі конкурсу брали участь студенти 14Мд-СОбіо групи: Басюк Віталіна, Бондар Владислав та Пилипчук Андрій, які провели конкурсні уроки для учнів Наукового ліцею Житомирського державного університету імені Івана Франка на теми: «Адаптивні біологічні ритми», «Паразитизм та його поширення», «Симбіоз та його форми» відповідно. Кожен конкурсант ретельно підготувався до уроку і продемонстрував вміння реалізувати традиційні та інноваційні методи навчання, застосовувати сучасні цифрові технології, використовувати різні форми організації навчальної діяльності.

Студенти 22Бд-Біол групи під керівництвом професора кафедри ботаніки, біоресурсів та збереження біорізноманіття Юлії Шелюк провели захід «Містичний ринок: гра у магічні ящики». Учасники мали змогу не просто перевірити свої знання про рослини, а й свою удачу, обираючи запитання всліпу. Вони випробували себе у звичайних тестах, ребусах, грі в еліас, різноманітних конкурсах, а переможці отримали смачні призи.

Цікаво організована виховна робота дає можливість не лише гарно провести дозвілля, але і сприяє згуртуванню студентів, а також дає можливість їм виявити свої творчі здібності, підняти настрій. Здобувачі вищої освіти довели, що вміють працювати в команді та мають неабияку кмітливість та спритність.
Дякуємо студентам, майбутнім біологам, агрономам, вчителям біології та основ здоров’я за чудово організовані заходи та масу позитивних емоцій. Ви у нас найкращі! Пишаємось Вами. Бажаємо міцного здоров’я, успіхів у навчанні та цікавого студентського життя у стінах нашого університету.