Студентський Інформаційний Центр

Історія створення Студентського Інформаційного Центру (СІЦ) почалася ще з 19 грудня 2002 року, коли доцент кафедри зарубіжної літератури Андрій Близнюк і студенти 3 курсу філологічного факультету Олексій Ваcилевич та Володимир Гребьонкін запропонували ректорові університету проф. Петру Сауху розроблений бізнесплан давно виношуваних ідей: створення не лише загальноуніверситетської газети, а й студентського радіо - сьогоднішніх підструктур СІЦ.

Через певний час напруженої праці по становленню і розвитку газети та радіо, 7 червня 2003 року профкоми студентів та викладачів підписали Положення про Студентський Інформаційний Центр Житомирського державного педагогічного університету імені Івана Франка, яке було затверджене ректором університету.

Сьогодні Студентський Інформаційний Центр:

  • сприяє розвитку студентського самоврядування, донесенню потрібної інформації до студентів та викладачів, проводить організаційну, інформаційно-навчальну, рекламну та інші діяльності;
  • надає консультативну та практичну допомогу студентам в оволодінні журналістськими навичками;
  • виконує функції пресслужби, зокрема, здійснює зв'язок із засобами масової інформації (ЗМІ), іншими пресслужбами; організовує і проводить пресконференції; готує пресрелізи, а також матеріали для розміщення у ЗМІ з метою підвищення авторитету університету;
  • сприяє розвитку співробітництва з іншими засобами інформації, молодіжними організаціями, спілками, товариствами та об'єднаннями як на Україні, так і за кордоном;
  • створює різноманітні інформаційні джерела та виступати засновником засобів масової інформації в університеті (друкованих, радіо, телевізійних, електронних);
  • здійснює медіа підтримку різноманітних заходів в університеті та за його межами.

Студентсько-викладацька газета "Універсум"

Передісторія

Житомирський державний педагогічний інститут ім. І. Франка, як і будьякий навчальний заклад, мав досить розгалужену систему рукописних стінних газет, які створювалися партійним, комсомольським та профсоюзним комітетами, факультетами, кафедрами, окремими студентськими групами та ін. Але друкованого загальноуніверситетського видання, у якому на рівних співпрацювали б як студенти, так і викладачі, не існувало. З історії інституту відомо кілька спроб створення загальноуніверситетського видання. Однак, на жаль, не збереглося ніяких матеріальних чи документальних свідчень, як і не збереглося жодного примірника тих газет. Утім, надія знайти якісь відомості все-таки залишається.

З середини 90-х років, з поширенням серед студентства комп'ютерної техніки, почали спорадично з'являтися студентські друковані видання - "Філфак цайтунг", "Без назви" та інші факультетські видання, які виходили невеликим накладом, тиражувалися на копірах або ризографах. Поряд з ними продовжувала існувати сила-силенна стіннівок, у яких досить велика частина матеріалів уже була віддрукована на матричних або лазерних принтерах. Проте всі вони мали кілька суттєвих недоліків - майже повна зміна творчого колективу за час підготовки наступного номеру, надзвичайно мала періодичність, цілковита відсутність підтримки керівництва навчального закладу. В результаті вони припиняли свій вихід та відходили у небуття.

Власне історія

Такого сценарію розвитку подій уникла створена активними студентами університету в 2001 році газета "Експромт". (Однак варто зауважити, коли вона з'явилася ніхто нічого екстраординарного не очікував, думаючи, що все буде як і раніше). Хоча газета й була малотиражною (до 100 примірників), вона почала користуватися попитом серед читачів та викладачів, особливо, коли на шпальтах почали з'являтися гострі матеріали "на злобу дня" щодо законності четвертих (інколи навіть і п'ятих пар), розподілення стипендії і т.д.

Тож завдяки силі та наполегливості, відданості мрії та ініціативності головного редактора "Експромту" Володимира Гребьонкіна, допомоги зацікавлених людей: Василя Врублевського (обласна газета "Вільне слово"), Олега Осіпчука (газета "Пульс-норма"), Андрія Близнюка (заступника декана філологічного факультету), Наталії Астрахан (викладача кафедри зарубіжної літератури), Андрія Жигори (голови профкому студентів університету) газета продовжувала бути цікавою для читачів, а всі, хто брав участь у її творенні, набували журналістського, редакторського досвіду й практичних навичок. Проіснував "Експромт" більше року. Згодом стало зрозумілим, що газета фактично може заповнити нішу загальноуніверситетського видання. Втім, керівництво університету, як і раніше, майже не виявляло ніякого інтересу до студентської газети.

З призначенням нового ректора Житомирського державного університету імені Івана Франка - проф. Петра Сауха - становище докорінно змінилося.

Після зустрічі 19 грудня 2002 року Володимира Гребьонкіна, студента філологічного факультету і головного редактора "напівлегальної" студентської газети "Експромт", а також доц. Андрія Близнюка, викладача кафедри зарубіжної літератури та Олексія Василевича, студента філологічного факультету з паном проф. Петром Саухом, на якій говорилося про давню мрію випускати газету, що була би обличчям університету, пан ректор виявив бажання підтримати прагнення студентів і заснувати видання. Тож було надане приміщення під редакцію, виділено кошти на друк та придбання необхідного обладнання.

Серед студентів та викладачів було оголошено конкурс на кращу назву нової газети. Згодом було обрано назву "Універсум" - філософське поняття, що означає "світ, як ціле".

Видання було офіційно зареєстровано в управлінні в справах преси та інформації Житомирської облдержадміністрації 22 січня 2003 року. А вже рівно через місяць і 1 день перший номер побачили студенти, співробітники та професорсько-викладацький склад університету, який було змакетовано та зверстано Володимиром Гребьонкіним.

Таким чином "Універсум" став третьою спробою заснування загальноуніверситетського видання.

Варто зазначити, що перші номери газети - 4 (8) сторінок формату А3 одинадцять місяців на рік - творилися виключно силами редакторів (Володимира Гребьонкіна й Олексія Василевича) та студентів-кореспондентів (Ніли Білеко, Валерії Бичкової, Олени Галагузи, Франца Грабовського, Олександра Духновського (художник), Оксани Земляної, Вероніки Калайчевої, Людмили Кицак, Тетяни Конончук, Дениса Круподьорова, Надії Миколаєнко, Василя Муравицького (другий верстальник), Антона Садовнікова, Марії Сівохи, Ірини Шепетюк, Ольги Мангушевої, Юлії Гребьонкіної, Тетяни Приймачук, Олексія Портянка (фотокореспондент).

А що сьогодні?..

Нині газету "Універсум" творить якісноновий колектив редакції: редактори газети - Людмила Кицак та Надія Миколаєнко. Склад студентів-кореспондентів теж абсолютно змінився: Тетяна Андронюк, Катерина Бистрицька, Оксана Жованик, Людмила Золотюк, Олена Свінціціка, Роман Марчук (художник-карикатурист), Василь Муравицький. Саме вони висвітлюють життя університету та молодіжного середовища, піднімають проблемні питання про покращення умов навчання, інформують студентство про події у місті, нагадують читачам про знаменні дати та події. Нещодавно колектив редакції почав практикувати "вилазки у світ": кореспонденти газети їздять по Україні, відвідуючи цікаві міжнародні чи всеукраїнські заходи, які потім висвітлюють на сторінках видання (зокрема, не так давно ми побували на Всеукраїнському конгресі захисту української мови, відвідали Єврокон, презентацію нового проекту Руслани). Тобто ми розширили сферу наших інтересів.

Із статтями, інтерв'ю, інформаціями, надрукованими в газеті, сьогодні також можна ознайомитися і на сайті газети в Інтернеті (http://universum.zu.edu.ua), який було розроблено Zigmund'ом, студентом Житомирського державного технологічного університету. Зауважимо, що робота студентів координується шеф-редактором газети - кандидатом філологічних наук, доцентом, завідувачем кафедри редагування та основ журналістики Андрієм Близнюком. Ви можете подумати, що Андрій Близнюк - своєрідний цензор газети. Можемо вас запевнити, якщо і виникають якісь суперечливі ситуації, вони вирішуються лише шляхом обговорення та взаємопереконання з діючими редакторами та колективом редакції взагалі.

Троє із редакційного колективу вже стали членами національної спілки журналістів України. Ще троє вже подали свої заяви на розгляд місцевому осередку.

Колектив газети представляв Житомирську область на І, ІІ та ІІІ Всеукраїнській виставці "Молодіжна преса в Україні", яка проходила в Києві у червні 2003 року (а також 2004 та 2005 роках). За участь у першій виставці редакції була оголошена подяка від голови оргкомітету виставки, екс-міністра в справах сім'ї, дітей та молоді Валентини Довженко. Згодом колектив газети став одним з ініціаторів та членів оргкомітету по створенню Всеукраїнської громадської організації "Асоціація молодіжної преси України". А в жовтні 2003 року на його базі було створено житомирський обласний осередок цієї асоціації.

Сьогодні студентсько-викладацька газета "Універсум" співпрацює з іншими студентськими та молодіжними газетами України, з громадськими, політичними газетами та часописами Житомира й області, є членом Асоціації професійних журналістів і рекламістів Житомирщини та Асоціації молодіжної преси України.

Загальноуніверситетське радіо "Студентське радіо"

Житомирський державний університет імені Івана Франка, як будь-який вищий навчальний заклад України європейського рівня, має радіо, яке транслюється на все студентське містечко. Головна мета - донести цікаву і необхідну інформацію до студентів, викладачів та співробітників навчального закладу, оперативно висвітлювати навчально-виховний процес, діяльність підрозділів університету, різних музичних, мистецьких та інших культурних заходів.

Розпочинало радіо свою роботу, як звичайна провідна радіомережа на філологічному факультеті, по якій передавались термінові повідомлення деканату.

Пізніше, група ініціативних студентів почала використовувати цю мережу для проведення розважальних передач на перервах, зокрема, перші інформаційно-розважальні програми для студентського загалу, а також присвячені визначним подіям та ювілейним датам з'явилися в 1999 р.

Згодом аналогічні радіовузли були створені й на інших факультетах.

Після того, як у 2003 р. був створений Студентський інформаційний центр, одним із її рівноправних підрозділів стало Студентське радіо.

В 2004 р. автономні радіовузли всіх семи факультетів університету було об'єднано в єдину загальноуніверситетську мережу Студентського радіо. Його колектив складається з восьми штатних працівників: ведучих та звукооператорів (головний редактор Олексій Василевич, заступник головного редактора Ірина Волинська, редактор Володимир Гребьонкін, звуковий редактор Алла Ватульєва, а також Олег Ковальчук, Сергій Фещенко, Олексій Портянко, Юрій Арістархов) та позаштатних кореспондентів.

Студентське радіо готує щоденні ефіри (з понеділка по п'ятницю включно), які відбуваються на перервах.

Творчий колектив Студентського радіо завжди спирається на інтереси своїх слухачів - студентів, викладачів, співробітників університету, тісно співпрацює з усіма підрозділами навчального закладу й оперативно висвітлює їх діяльність.

Студентське радіо має такі напрямки роботи: інформаційний (служба інформації готує і проводить випуски новин, у яких висвітлюють основні новини світу, держави, міста і студентського життя); культурологічний (створюються програми, які знайомлять студентів з шедеврами світової та української культури); просвітницький (програми спрямовані на поглиблення знань, передачі краєзнавчого характеру тощо); розважальний та музичний.

Студентське радіо постійно надає інформаційну підтримку для проведення музичних, мистецьких та інших культурних заходів, які проводяться в університеті та за його межами.

Колектив Студентського радіо має високий рівень сучасної освіти, володіє комп'ютерними технологіями, які й використовує для підготовки програм та забезпечення ефіру. Крім цього працівники редакції постійно підвищують свій фаховий рівень.

Найближчою перспективою є створення FM-станції "Студентське радіо", формат якої буде спрямований в основному на студентів та молодь міста й області.