Навчально-науковий інститут філології та журналістики
Про інститут | Дирекція | Кафедри |
Проекти кафедри української та зарубіжної літератур і методик їх навчання
Науково-дослідний проєкт «Історична поетика української літератури»
Ідея проєкту: виявлення літературних архетипів, «першоформ» у літературі (теми, жанри, сюжети, мотиви, образи) та вивчення їх історичної еволюції в українській літературі впродовж її тисячолітнього розвитку.
Основні напрями дослідження:
- еволюція художніх засобів та їх систем;
- національна специфіка художніх засобів;
- типологія художніх засобів;
- психологія літературної творчості;
- виникнення й розвиток традиційних мотивів, сюжетів, образів у літературі;
- герменевтика художніх образів, реалізованих у конкретних літературних творах;
- типологія художніх форм в українській літературі.
Мета проекту: вивчення художності, естетичної природи української літератури в її діахронному вимірі.
Завдання:
- з’ясувати специфіку художніх форм літератури в історичній динаміці;
- виявити й охарактеризувати взаємодію традицій і новаторства в розвитку літератури;
- оприявнити дослідницький матеріал у наукових публікаціях.
Участь у проєкті в рамках співпраці Житомирського державного університету імені Івана Франка та Варшавського університету в рамках програми «Популяризація польської мови» Національного агентства академічної мобільності (Республіка Польща)
Кафедра української та зарубіжної літератур і методик їх навчання Навчально-наукового інституту філології та журналістики щороку виступає закладом-партнером та спільно з кафедрою міжкультурних досліджень Центрально-Східної Європи Варшавського університету бере участь у програмі «Популяризація польської мови» Національного агентства академічної мобільності.
Загальна мета програми: популяризація польської мови з елементами історії та культури шляхом фінансування проєктів, які підвищують якість викладання та престиж польської мови як іноземної, постійно впливаючи на імідж польської мови у світі.
У 2022 році було реалізовано проєкт «Культура І Речі Посполитої в діалозі з українською культурою» («Kultura I Rzeczypospolitej w dialogu z kulturą ukraińską»). Початково організатором керівником кафедри міжкультурних досліджень Центрально-Східної Європи проф. Йоанною Ґеткою передбачалося відвідання України польською групою, та Польщі — групою з України. Проте повномасштабне вторгнення внесло свої корективи. Група здобувачів Навчально-наукового інституту філології та журналістики 11–18 червня та 11–18 вересня 2022 року в супроводі доцента кафедри української та зарубіжної літератур і методик їх навчання Вікторії Білявської перебували у Варшаві, де мали змогу ознайомитися з культурною спадщиною наших народів, побувати на лекціях провідних науковців кафедри міжкультурних досліджень Центрально-Східної Європи та подискутувати з польськими студентами під час реалізації спільних проєктів. Також викладачі (О. Юрчук, О. Чаплінська, В. Білявська, О. Башманівський) виконали програму підвищення кваліфікації в обсязі 180 год 6 кредитів ECTS, результати якої було визнано Вченою радою університету.
У 2023 році співпраця розширилася. Окрім нашого ЗВО та Варшавського університету, до проєкту, фінансованого Національним агентством академічної мобільності, долучився Харківський національний університет імені В. Н. Каразіна та Потсдамський університет. Міжнародна науково-дидактична програма «Мури впадуть — польський досвід вигнання в культурі та літературі» («Mury runa — polskie doswiadczenie uchodzcze w kulturze i literaturze») реалізовувалася в два етапи: перший — 27–31 травня 2023 року згуртував студентів Польщі, України та Німеччини у Варшаві, а 16–20 вересня 2023 року — в Берліні та Потсдамі. Студенти занурилися в дослідження українських та німецьких культурних слідів емігрантів у Польщі та українських і польських — у Німеччині. Також викладачі Навчально-наукового інституту філології та журналістики (О. Юрчук, О. Чаплінська, В. Білявська, О. Башманівський) виконали програму підвищення кваліфікації в обсязі 180 год 6 кредитів ECTS.
Міжнародна науково-дидактична програма «Вітаємо в Польщі. Польська мова та культура для українців. Подібні та відмінні риси наших мов та культур» («Witamy w Polszczy. Język i kultura polska dla Ukraińców. O różnicach i podobieństwach między naszymi językami i kulturami») відбулася 8–16 червня 2024. Здобувачі нашого ЗВО разом із колегами з Варшавського університету, Донецького національного університету імені Василя Стуса, Львівського національного університету імені Івана Франка та Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна протягом десяти днів відвідали Люблін, Варшаву та Гданськ. Студенти мали змогу поринути в польське культурно-мовне середовище, удосконалити комунікативні компетентності та зустріти нових друзів.